Google’a otel cezası 482 milyon lira

Mithat Yurdakul / Ankara – Google’a ‘otel sorguları’ soruşturmasında 482 milyon lira ceza kesildi. Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre olay şöyle gelişti:

– Rekabet Kurulu’nun 8 Nisan 2021 kararında, Google’ın genel arama hizmetleri pazarında hakim durumunu kötüye kullanarak, kendi yerel arama ve konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerinde rakiplerine avantaj sağladığı ve rakip yerel arama sitelerinin girişine engel olduğu gerekçeleri ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ‘Hakim Durumun Kötüye Kullanılması’ başlıklı 6’ncı maddesini ihlalden 296 milyon lira idari para cezası uygulandı. Kurul, ihlalin giderilmesi için Google’a birtakım yükümlülükler getirdi. Bu kapsamda Google’ın, rakip yerel arama hizmetlerine ve rakip konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında Google kendi ilgili hizmetlerinden dezavantajlı olmayacakları koşullarını sağlaması gerekiyordu.

– Google, Rekabet Kurulu tarafından işaret edilen endişeleri bertaraf etmek için yerel arama hizmetlerine ilişkin yeni tasarımları içeren tedbir önerilerini sundu. Kurul’un 21 Mart 2024 tarihli toplantısında, bu tedbir önerilerinin uygulanmaya alınması ve 3 aylık süre zarfınca izlenmesine karar verildi.

‘Yerine getirilmedi’

– Google tarafından söz konusu tedbirlerin, 15 Nisan 2024 itibarıyla tamamen piyasaya sürüldüğü ifade edildi. Ancak Google’ın yerel arama hizmetleri bakımından uygulanmaya alınmasına karar verilen yeni tasarımları, otel sorguları bakımından uygulamadığı tespit edildi. Kurul’un 9 Mayıs 2024 toplantısında; Google’ın 8 Nisan 2021 tarihli Kurul kararında hükme bağlanan, yükümlülüğü yerine getirmediğine ve bu nedenle 4054 sayılı Kanun’un ‘Nispi İdari Para Cezası’ başlıklı 17’nci maddesi kapsamında Google’a 15 Nisan 2024 tarihi itibarıyla başlamak ve bu yükümlülüklerin yerine getirilmesine kadar yürütülmek üzere 2023 yılı gayri safi gelirlerinin her gün için on binde 5’i oranında idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

– Son durumda, Google’ın otel sorgularına ilişkin yerel arama hizmeti bakımından uygulamadığı tespit edilen tasarımları, otel sorgularına ilişkin yerel arama hizmeti bakımından da uygulamaya alarak 21 Mayıs 2024 tarihinde süreci tamamladığı tespit edildi. Bu doğrultuda Kurul, günlük idari para cezasının 21 Mayıs 2024 itibarıyla sonlandırılmasına ve Google hakkında yerel arama hizmetlerine ilişkin yeni tasarımları otel sorguları bakımından uygulamamasının yaptırımı olarak toplamda yaklaşık 482 milyon lira ceza uygulanmasına karar verdi.

AB 4.3 milyar euro ceza kesmişti

Avrupa Birliği 2018’de Google’a Android işletim sistemiyle ilgili 4.34 milyar euro’luk en yüksek cezayı kesmişti. Avrupa Komisyonu 2017’de ise Google’a 2.4 milyar euro ceza vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir