Hamas, İsrailli rehinenin ses kaydını yayınladı: ‘Netanyahu ile ortak mı oldunuz?’

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, Hamas, Gazze’de rehin tuttuğu rehinelerden birinin ses kaydını yayınladı. İsrail basınına yansıyan haberlerde, ses kaydının Noa Argamani’ye ait olduğunun değerlendirildiği ifade edildi.

The Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, Hamas, İsrailli bir rehinenin ses kaydının olduğu bir video paylaştı. Argamani olduğu düşünülen rehine, “Ben, (Hamas’ın silahlı kanadı) El Kassam Tugayları ile tutsak durumdayım. 237 günü aşkın süredir rehin tutuluyorum ve daha ne zamana kadar (rehin tutulacağımı) bilmiyorum” dedi. Rehine, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz’a atıfla, “İsrail halkına şunu söylüyorum: Netanyahu, Gallant ve Gantz ile ortak mı oldunuz? Benim ve beraberimdekilerin akıbeti Arad’ın akıbeti gibi mi olacak?” ifadelerini kullandı.

‘ZAMAN DOLUYOR, İNSANLAR KARAR VERMELİ’

Rehine, paylaşılan video kaydında sözlerini şöyle sürdürdü: “Bırakın binlerce kadın ve erkek dışarı çıkıp Tel Aviv’in sokaklarını bloke etsin ve biz evimize dönene kadar geri dönmesinler. Kaderimizi Netanyahu ve Savaş Konseyi’nin ellerine bırakmayın. Zaman doluyor. İnsanlar karar vermeli. Biz burada ölmek istemiyoruz.”

Bu hafta, İslami Cihad da iki rehinenin videolarını yayınlamıştı. Dün yayınlanan video, bu hafta yayınlanan üçüncü video oldu. Ses kaydının paylaşılmasının ardından Rehine ve Kayıp Aileleri Forumu da bir açıklama yaptı. 125 kişinin 238 gündür Hamas tarafından rehin tutulduğu söylenen açıklamada, “İsrail hükümetine olan çağrımızı seslendirmek için Hamas’ın propaganda videosuna ihtiyaç yok” denildi. Açıklamada, rehinenin Noa Argamani olduğu bilgisi de teyit edildi. 26 yaşındaki Argamani de Kassam Tugayları’nın ‘Aksa Tufanı’ saldırısı sırasında Nova müzik festivalinden kaçırılan isimlerdendi.

NETANYAHU’NUN OFİSİNDEN ‘ANLAŞMA TEKLİFİ’ AÇIKLAMASI

Öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden’ın dün akşam yaptığı basın toplantısında detaylarını açıkladığı ateşkes teklifine ilişkin olarak İsrail Başbakanlık Ofisi’nden de açıklama yapıldı. Başbakan Benjamin Netanyahu’nun söz konusu anlaşmanın sunulması için müzakere ekibine yetki verdiği ifade edilen açıklamada, ‘tüm rehinelerin geri dönmesi ve Hamas’ın askeri ve yönetime ilişkin kapasitesinin yok edilmesi de dahil tüm amaçlara ulaşılana kadar savaşın bitmeyeceğinde ısrarcı olunduğu’ ifade edildi.

BLINKEN, FİDAN’LA GÖRÜŞTÜ

Ateşkes teklifinin kamuoyuna duyurulmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Suudi Arabistan, Türkiye ve Ürdünlü mevkidaşlarıyla telefon görüşmesi yaptı. Telefon görüşmelerinde ateşkes ve rehine takası anlaşması teklifi ele alındı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden Blinken-Fidan görüşmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, görüşme sırasında ‘anlaşmanın Gazze halkı için geniş faydalarının konuşulduğu, bu faydaların arasında büyük bir insani yardım akışının, Filistinlilerin Kuzey Gazze’ye dönüşünün ve Gazze’nin yeniden inşasının başlamasının olduğu’ ifade edildi. Blinken’in söz konusu teklifin hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin çıkarına olduğunu vurguladığı belirtilen açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Biden’a benzer bir şekilde, Hamas’ın anlaşmayı kabul etmesi gerektiğini ve Hamas ile ilişkisi olan her ülkenin gecikme olmaksızın bunu yapması için Hamas’a baskı yapması gerektiğini vurguladı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir